گوگل پیج رنک چیست ؟

در موتورهای جستجوگر، هنگامی که کاربر یک عبارتی را جستجو می کند هدف خط شماره یک این جواب ها این است که نتیجه ای را نشان دهد که با کیفیت بالا، مرتبط و با خواسته کاربر هم خوانی داشته باشد . یکی از 200+ عواملی که  گوگل در این مورد در نظر خواهد گرفت رنک صفحات وب (PageRank) است. در ادامه مقاله به شما خواهم گفت پیج رنک چیست و چگونه حساب خواهد شد. پیج رنک گوگل چیست؟ یک الگوریتم تجزیه و تحلیل لینک توسط گوگل طراحی شده است که رتبه ای برای کمک به تعیین اهمیت نسبی به یک…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.7 ( 1 رای)
0

در موتورهای جستجوگر، هنگامی که کاربر یک عبارتی را جستجو می کند هدف خط شماره یک این جواب ها این است که نتیجه ای را نشان دهد که با کیفیت بالا، مرتبط و با خواسته کاربر هم خوانی داشته باشد . یکی از ۲۰۰+ عواملی که  گوگل در این مورد در نظر خواهد گرفت رنک صفحات وب (PageRank) است. در ادامه مقاله به شما خواهم گفت پیج رنک چیست و چگونه حساب خواهد شد.

پیج رنک گوگل چیست؟

یک الگوریتم تجزیه و تحلیل لینک توسط گوگل طراحی شده است که رتبه ای برای کمک به تعیین اهمیت نسبی به یک وب سایت (یا بهتر بگویم یک صفحه) تولید خواهد کرد.

هر وب سایت نمره بین ۰ و ۱۰ به عنوان پیج رنک از گوگل دریافت می کند. تعداد انگشت شماری از رتبه ۱۰ برخوردار هستند، از جمله USA.gov، Twitter.com و نرم افزار Adobe Reader، بالاترین حجم از لینک های ورودی (inbound links) به سایت بهره میبرند. مجموعه سایت های یاد شده سقف رنکینگ را تعریف خواهند کرد، و از نقطه ۱۰ که فاصله میگیریم امتیازات به صورت نمایی نسبت به این سایت ها پایین خواهد آمد.سایت های مانند Google.com و Facebook.com دارای رنک ۹ هستند. وب سایت های دارای رتبه ۵ تعداد زیادی از لینک های ورودی بهره می برند، رنکهای ۳ و ۴  به سایت هایی که دارای یک مقدار عادلانه لینک های ورودی دارند اشاره می کند و با وب سایت های جدید که بدون هیچ گونه لینک های ورودی هستند با رتبه ۰ شروع به کار خواهند کرد.

از آنجا که گوگل می خواهد شماره یک صفحه نتایج سایتی را که با کیفیت بالا، مرتبط، و قابل اعتماد نشان دهد، ممکن است صفحات وبی را که با رتبه بهتر و بالاتر دارند در SERPs نشان دهد، اگر چه پیج رنک تنها یکی از عوامل رتبه بندی در نظر گرفته شده. از آنجا که پیج رنک تنها یکی از عوامل در الگوریتم رتبه بندی گوگل است، این مهم است که به یاد داشته باشید که یک پیج رنک بالا نمی تواند بالاترین رتبه در SERPs را تضمین کند – اما آن به طور قابل توجهی می تواند بهبود بخشد.

“عصاره لینک” یا “link juice” چیست و “امتیاز” پیج رنک چیست؟

هنگامی که یک سایت یک لینک به صفحه وب شما ارجاع می دهد، گوگل این را به عنوان سایت حامی، و یا یکه رای به شما تلقی خواهد کرد. برای نتیجه گیری در مورد ارتباط و اهمیت صفحات وب و یا کل یک  وب سایت، گوگل از همه این رای های داده شده در امتیاز دهی خود استفاده خواهد کرد. این مفهوم اساسی در پشت سیستم پیچ رنک گوگا قرار دارد. حال هنگامی که یک وب سایت  یک لینک به سایت شما می دهد، و یا زمانی که شما لینک های داخلی از یکی از صفحات خود را به دیگری ارجاع می دهید، چنین لینک هایی امکان ارسال امتیاز پیج رنک را دارا می باشند. به انتقال امتیاز از این راه نیز معمولا به نام “عصاره لینک” یاداوری شده است.

مقدار امتیازی که عصاره لینک امکان انتقال دارد به دو عامل بستگی دارد: مقدار امتیاز پیج رنک سایت (صفحه) میزبان، و تعداد کل لینک در آن صفحه وب که اشتراک گذاشته است. شایان ذکر است که در اینجا در حالی که گوگل به هر وب سایت یک امتیاز پیج رنک عمومی اختصاص خواهد داد که بین مقیاس  ۰ و ۱۰ است. “امتیاز” هر صفحه تجمع از عصاره لینک  ها است که به نسبت به سایت های مرجع امتیاز دهی نسبی یا مقیاسی خواهد شد (معادلات پیچیده را در اینجا می توانید بخوانید).

چگونه عصاره لینک امتیاز می دهد؟

هر صفحه وب دارای یک سری محدودیت برای ارسال عصاره لینک است و حد بالای آن می تواند برابر با امتیاز کل پیج رنک آن صفحه باشد. بنابراین، یک صفحه وب با ۲۰ امتیاز پیج رنک نمی توانید بیش از ۲۰ امتیاز به عنوان عصاره لینک در آن صفحه انتقال دهد. اگر یک صفحه با ۲۰ امتیاز یک لینک به یک صفحه دیگر دهد، آن یک لینک (عصاره لینک) تمام ۲۰ امتیاز را به دیگر صفحه وب انتقال خواهد داد. اما اگر یک صفحه با ۲۰ امتیاز به پنج صفحات وب لینک دهد (داخلی یا خارجی)، یک لینک تنها یک پنجم ازعصاره لینک ها سود خواهد برد.برای توضیح این مفهوم به زبان ساده تر، امتیاز پیج رنک (PR) تقسیم بر تعداد لینک ها در صفحه، یا در این مورد، ۲۰ تقسیم بر ۵:

نکته مهمی که در اینجا می شود اشاره کرد این است حال اگر شما می خواهید به سایت های مختلفی برای کمک لینک دهید، اما شما نمی خواهید امتیازات خود را هدر کنید. شما می توانید با اضافه کردن برچسب “rel = nofollow”  به گوگل این را اعلام نمایید تا لینک مورد نظر را صرف نظر از بررسی کند.

انتقال امتیاز عصاره لینک به وسیله لینک دهی داخلی

شما می توانید به گوگل کمک کنید تا صفحاتی از وب سایت شما را به عنوان مرجع موضوعات خاص شناسایی کند. برای اینکار شما نیاز دارید به صفحات مهم خود در مقالات مرتبط لینک ارجاع دهید. به عنوان مثال، اگر شما یک مقاله به نام “عصاره لینک یا ink juice چیست” دارید، اگر در یک مقاله از کلمه عصاره لینک به میان آمد شما برای اینکه توضیح مجدد ندهید می توانید کلمه مورد نظر را به مقاله مربوطه لینک دهید.

یک نکته مهم: حال که شما با اساس امتیاز دهی گوگل به عنوان پیج رنک آشنا شدید، امیدوارم به شما ایده غلطی را انتقال نداده باشم. این درست نیست که شما لینک بیشتر داشته باشید برای شما بهتر می باشد. در جهان امروز، کیفیت از کمیت مهم تر است. مجازات گوگل باعث شده است بسیاری از صاحبان وب نه تنها این امر را متوقف کنند، بلکه شروع به هرس لینک ها کنند. لینک های با کیفیت ضعیف (به عنوان مثال، لینک از سایت های اسپم و یا خارج از موضوع) مانند سم هستند که می توانند رتبه بندی موتور جستجو شما را ویران کنند. فقط لینک از سایت های با کیفیت، و صفحاتی که مرتبط به وب سایت شما است امکان طبیعی به نظر رسیدن را دارا هستند و در غیر این صورت در معرض مجازات قرار خواهید گرفت. بنابراین هرگز سعی نکنید لینک ها را بخرید یا با التماس به دست بیارید، بلکه آنها را به طور طبیعی کسب کنید و یا فراموش کنید.

مجتبی سادات

مجتبی سادات

پژوشگر و متخصص مباحث علوم رایانه، با علاقه و گرایش حرفه ای در راه اندازی استارت آپ های نوپا. امیدوارم مطالب و تراوشات ذهنی اینجانب که ثمره مطالعات عمیق و تخصصی می باشد٬ در راه اندازی و پیشبرد کار شما مفید واقع شود. در صورت داشتن هرگونه سوال در حیطه مربوطه ٬حتما با من از طریق راه های زیر تماس بگیرید.
مجتبی سادات
در موتورهای جستجوگر، هنگامی که کاربر یک عبارتی را جستجو می کند هدف خط شماره یک این جواب ها این است که نتیجه ای را نشان دهد که با کیفیت بالا، مرتبط و با خواسته کاربر هم خوانی داشته باشد . یکی از 200+ عواملی که  گوگل در این مورد در نظر خواهد گرفت رنک صفحات وب (PageRank) است. در ادامه مقاله به شما خواهم گفت پیج رنک چیست و چگونه حساب خواهد شد. پیج رنک گوگل چیست؟ یک الگوریتم تجزیه و تحلیل لینک توسط گوگل طراحی شده است که رتبه ای برای کمک به تعیین اهمیت نسبی به یک…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 3.7 ( 1 رای)
0

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


bigtheme